FP50R12KE3BOSA1
Contact Now
FP50R12KE3BOSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 75 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : -
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.15V @ 15V, 50A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 5 mA
IGBT Type : NPT
Power - Max : 280 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 3.5 nF @ 25 V
Configuration : Single
NTC Thermistor : No
Base Product Number : FP50R12
Description : IGBT MOD 1200V 75A 280W
Contact Now
IGBT Module NPT Single 1200 V 75 A 280 W Chassis Mount Module