FP25R12KT4B15BOSA1
Contact Now
FP25R12KT4B15BOSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 25 A
Product Status : Discontinued at Digi-Key
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Series : EconoPIM™ 2
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.15V @ 15V, 25A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C
Current - Collector Cutoff (Max) : 1 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 160 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 1.45 nF @ 25 V
Configuration : Three Phase Inverter
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : FP25R12
Description : IGBT MOD 1200V 25A 160W
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 1200 V 25 A 160 W Chassis Mount Module