FZ2400R17HP4B29BOSA2
Contact Now
FZ2400R17HP4B29BOSA2
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 4800 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : IHM-B
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.25V @ 15V, 2400A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1700 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C
Current - Collector Cutoff (Max) : 5 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 15500 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 195 nF @ 25 V
Configuration : Single Switch
NTC Thermistor : No
Base Product Number : FZ2400
Description : IGBT MODULE 1700V 4800A
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Single Switch 1700 V 4800 A 15500 W Chassis Mount Module