FS300R12KE3BOSA1
Contact Now
FS300R12KE3BOSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 500 A
Product Status : Not For New Designs
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : -
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.15V @ 15V, 300A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 5 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 1450 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 21 nF @ 25 V
Configuration : Three Phase Inverter
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : FS300R12
Description : IGBT MOD 1200V 500A 1450W
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 1200 V 500 A 1450 W Chassis Mount Module