FMG2G400LS60
Contact Now
FMG2G400LS60
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 400 A
Product Status : Obsolete
Configuration : Half Bridge
Mounting Type : Chassis Mount
Current - Collector Cutoff (Max) : 250 µA
Series : -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 1.8V @ 15V, 400A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 600 V
Supplier Device Package : 7PM-IA
Mfr : onsemi
Power - Max : 1136 W
Package / Case : 7PM-IA
Input : Standard
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
IGBT Type : -
NTC Thermistor : No
Base Product Number : FMG2
Description : IGBT MOD 600V 400A 1136W 7PMIA
Contact Now
IGBT Module Half Bridge 600 V 400 A 1136 W Chassis Mount 7PM-IA