FF750R17ME7DB11BPSA1
Contact Now
FF750R17ME7DB11BPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 750 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : EconoDUAL™ 3
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 1.85V @ 15V, 750A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1700 V
Supplier Device Package : -
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 5 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 20 mW
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 78.1 nF @ 25 V
Configuration : Half Bridge Inverter
NTC Thermistor : Yes
Description : MEDIUM POWER ECONO
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge Inverter 1700 V 750 A 20 mW Chassis Mount