FS400R12A2T4IBPSA1
Contact Now
FS400R12A2T4IBPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 400 A
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : HybridPACK™ 2
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 1.85V @ 15V, 300A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C
Current - Collector Cutoff (Max) : 1 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 1500 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 25 nF @ 25 V
Configuration : Full Bridge
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : FS400R12
Description : IGBT MOD 1200V 400A 1500W
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Full Bridge 1200 V 400 A 1500 W Chassis Mount Module