TT500N16KOFHPSA2
Contact Now
TT500N16KOFHPSA2
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 500 A
Mfr : Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 900 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2.2 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 250 mA
Structure : Series Connection - All SCRs
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 17000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 300 mA
Base Product Number : TT500N16
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : SCR MODULE 1.6KV 900A MODULE
Contact Now
SCR Module 1.6 kV 900 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount Module