VS-VSKH570-18PBF
Contact Now
VS-VSKH570-18PBF
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.8 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 570 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 895 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 135°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 mA
Structure : Series Connection - SCR/Diode
Package / Case : SUPER MAGN-A-PAK
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 17800A, 18700A
Current - Hold (Ih) (Max) : 500 mA
Base Product Number : VSKH570
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR, 1 Diode
Description : SCR MODULE 1.8KV 895A MAGNAPAK
Contact Now
SCR Module 1.8 kV 895 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount SUPER MAGN-A-PAK