TD570N16KOFHPSA2
Contact Now
TD570N16KOFHPSA2
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 600 A
Mfr : Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 900 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2.2 V
Operating Temperature : 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 250 mA
Structure : Series Connection - SCR/Diode
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 17000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 300 mA
Base Product Number : TD570N16
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR, 1 Diode
Description : SCR MODULE 1600V 900A MODULE
Contact Now
SCR Module 1.6 kV 900 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Module