T360N26TOFXPSA1
Contact Now
T360N26TOFXPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Clamp On
Package : Tray
Voltage - Off State : 2.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 360 A
Mfr : Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 550 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 mA
Structure : Single
Package / Case : DO-200AA, A-PUK
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 5000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 300 mA
Base Product Number : T360N26
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR
Description : SCR MODULE 2600V 550A DO200AA
Contact Now
SCR Module 2.6 kV 550 A Single Clamp On DO-200AA, A-PUK