TT700N22KOFTIMHPSA1
Contact Now
TT700N22KOFTIMHPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Voltage - Off State : 2.2 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 700 A
Mfr : Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 1050 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2.2 V
Operating Temperature : 135°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 250 mA
Structure : Series Connection - All SCRs
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 20400A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 300 mA
Base Product Number : TT700N
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : THYR / DIODE MODULE DK BG-PB60AT
Contact Now
SCR Module 2.2 kV 1050 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount Module