NXH80T120L3Q0S3G
Contact Now
NXH80T120L3Q0S3G
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 75 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : -
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.4V @ 15V, 80A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : 20-PIM/Q0PACK (55x32.5)
Mfr : onsemi
Operating Temperature : -40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 300 µA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 188 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 18.15 nF @ 20 V
Configuration : Half Bridge
NTC Thermistor : Yes
Description : PIM GENERATION3 Q0PACK 1200V, 80