MT40CB16T1
Contact Now
MT40CB16T1
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 40 A
Mfr : Yangjie Technology
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 1000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 250 mA
Structure : Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR, 1 Diode
Description : Thyristors - SCRs - Modules T1 4
Contact Now
SCR Module 1.6 kV Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Module