TZ425N18KOFHPSA1
Contact Now
TZ425N18KOFHPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Voltage - Off State : 1.8 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 510 A
Mfr : Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 800 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 250 mA
Structure : Single
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 14500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 300 mA
Base Product Number : TZ425N18
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR
Description : SCR MODULE 1.8KV 800A MODULE
Contact Now
SCR Module 1.8 kV 800 A Single Chassis Mount Module