VS-T70RIA40
Contact Now
VS-T70RIA40
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 400 V
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 70 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 110 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 120 mA
Structure : Single
Package / Case : D-55 T-Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 1660A, 1740A
Current - Hold (Ih) (Max) : 200 mA
Base Product Number : T70
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR
Description : SCR PHASE CONT 400V 70A D-55
Contact Now
SCR Module 400 V 110 A Single Chassis Mount D-55 T-Module