TDB6HK360N16PBOSA1
Contact Now
TDB6HK360N16PBOSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 210 A
Mfr : Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 360 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2 V
Operating Temperature : -40°C ~ 130°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 100 mA
Structure : Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 3000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 220 mA
Base Product Number : TDB6HK360
Number of SCRs, Diodes : 3 SCRs, 3 Diodes
Description : THYRISTOR MODULE VDRM 1600V 70A
Contact Now
SCR Module 1.6 kV 360 A Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes Chassis Mount Module