F1842SDK1000
Contact Now
F1842SDK1000
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Not For New Designs
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1 kV
Series : F18
Mfr : Sensata-Crydom
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 1000A @ 60Hz
Structure : Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : MODULE SCR/DIODE 40A 380VAC
Contact Now
SCR Module 1 kV Series Connection - All SCRs Chassis Mount Module